Край Пловдив откриха първия "16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти" с Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Създаденият център има за цел да промотира възможностите на икономиките на нашите страни и да насърчава търговският стокообмен с Китай, предаде БТА.
"Вярваме, че той ще се превърне в модерен мост чрез технологиите на 21 век за по-успешно сътрудничество между ЦИЕ и Китай. Надяваме се логистичният център да бъде пример и за останалите страни от региона в разгръщането на сътрудничеството с китайската икономика", каза по време на откриването Лозана Василева, зам.-министър на земеделието, храните и горите.
Тя информира, че през последните три години търговският оборот със селскостопански стоки на България в тези страни възлиза на над 2 млрд. долара годишно, като това е 26-27% от общия селскостопански стокообмен на България.
„България предоставя възможности за транспортни връзки със страните от Европа, Азия, Африка и съответно за провличане на част от транспортните потоци между Западна и Централна Европа и Азия. Потенциалът ни е свързан и с развитието на транзитния трафик. България е страна с утвърдена политическа стабилност, което е предпоставка за развитието на транспортните връзки и активизиране на търговските взаимоотношения, както с Европа така и с Източноазиатските държави“, посочи Димитър Геновски, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Според него привличането на китайски инвеститори ще допринесе за развитието на транспортната инфраструктура, която в последствие ще се превърне в част от новия "Път на коприната".
Любомир Ганчев, съветник на министъра на икономиката съобщи, че за последните десет години българският износ към Китай се увеличил седем пъти.
Голяма част от реализираните китайски инвестиции са в сферата на селското стопанство, хранителни продукти, етеричните масла, козметични продукти, вино и минерална вода.
„За нас "Инциативата 16+1" е платформа към нови възможности за засилване на инвестиционното и търговско сътрудничество с Китай, смята Ганчев.
Проектът "16+1 Логистичен център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти" в Китай и страните от ЦИЕ е резултат от среща на министрите на земеделието на Китай и страните от ЦИЕ през август в Любляна, Словения. Целта е насърчаване на развитието на двустранната и многостранната електронна търговия със селскостопански и други продукти между Китай и страните от ЦИЕ.


Китай: Чужди разузнавания шпионират с костенурки и риби
Как да предотвратим подуването на корема през лятото?
Олимпик започва лятна подготовка на 6 юли
Какво време ни очаква в събота?
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Войната в Иран се свежда до психология - на Тръмп и на Хаменей
Volkswagen, Stellantis и Renault с призив за повече „Произведено в Европа“
10г. след Brexit, напрежението остава
ЕЦБ е готова да повиши отново лихвите през юли, ако се наложи
Бундесбанк: Фискалните стимули ще подкрепят растежа на Германия
Защо съвременните дизели имат по два филтъра за гориво
Тайник в купето ви спасява от крадци
Mercedes показа новите си военни машини
Нидерландия въвежда режим на тока заради електромобилите
Maserati почете 100-годишна легенда с уникална MCPura
Йотова: БНБ има пълни основания да защити монетата "Българска азбука"
Обявиха бедствено положение за част от територията на община Омуртаг
Изпреварила Disney: 26-годишната жена, която създаде първия анимационен филм
Дете е с тежка черепно-мозъчна травма след инцидента с тротинетка в столичния квартал „Бояна“